Милановиќ го критикуваше датумот за изборите во Хрватска: Тоа е кражба и срамота

Претседателскиот кандидат Зоран Милановиќ изјави денеска дека одлуката да се одржат избори за претседател на Хрватска на 22 декември е „кражба и срамота”, оценувајќи дека цел на премиерот Андреј Пленковиќ е да се спречат граѓаните да изберат „подобра Хрватска”.

Тој на Фејсбук наведе три причини за својата критика. Милановиќ верува дека на тој начин владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) сака да го намали бројот на граѓани кои ќе излезат на гласање и во првиот круг (22 декември) и во вториот круг (5 јануари), бидејќи семејствата тогаш најверојатно ќе бидат на одмор.

Исто така, Милановиќ оцени дека на тој начин се убива кампањата за втор круг, бидејќи се темпира времето на празници за да се „сокрие безвредноста на кандидатката на ХДЗ”, актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ.

Прочитајте и...  Расте цената на златото, се наближува до рекордната цена од 1.900 долари, но тоа и не добра вест

„Се отстапува од праксата и правилата до кои се држеше политичката мајка на Пленковиќ – Јадранка Косор, која во 2009 година распиша прв круг избори меѓу Божик и Нова Година, ја посочи Милановиќ третата причина за својата критика.

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат