Мицотакис: Уште еднаш, малкумина штрајкуваат, многумина страдаат – Мала излезност на протестот во Атина

Мирно, без проблеми и со мал одзив од граѓаните на повикот на синдикатите, заврши протестотот во Атина во рамките на денешниот 24-часовен штрајк, а малата излезност ја коментираше и грчкиот премиер Кирајкос Мицотакис преку неговиот официјален Фејсбук профил, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција од 6 часот утрово е без возови, бродови, без вести и информативни емисии, со затворени банки и дел од продавниците, Атина е без метро и со скратено работно време на автобусите, тролејбусите и трамвајот што создаде проблеми низ улиците, а Солун, до утре наутро ќе биде без јавен превоз, поради штрајкот закажан од Синдикатот на работници на Грција, а поддржан и од синдикатот на вработените во јавниот сектор со неколкучасовен прекин на работата.

Прочитајте и...  Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Во рамките на штрајкот се одржа и протест до грчкиот Парламент, а граѓаните кои денеска протестираа, во разговор со дописничката на МИА од Атина, велат дека новиот закон за развој што владата планира да го донесе во Парламентот, за нив значи газење на работничките права, но и ограничување на правото на штрајк.

Премиерот на Грција преку неговиот официјален Фејсбук профил го коментираше денешниот генерален штрајк.

„Уште еднаш, малкумина штрајкуваат, многумина страдаат“, напиша Мицотакис и додаде дека тоа е така, бидејќи одредени синдикалци реагиираат на транспарентноста.

Грчкиот премиер вели дека нивниот закон предвидува во здруженијата, федерациите и слично, мнозинството да одлучува за ставот на работниците и вклучување на можноста за електронско гласање.

Прочитајте и...  Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

-Ние сме на страната на милионите граѓани кои денеска поминуваат низ тешкотии, бидејќи така сакаше малцинството. Грците веќе се изморија да поминуваат низ тешкотии што се практики од изминатите децении. Време е да одиме напред. И ќе одиме!, напиша грчкиот премиер на Фејсбук.

Активностите на синдикатите и денешниот штрајк го поддржаа и од опозициската СИРИЗА кои преку соопштение вчера ги повикуваа граѓаните масовно да излезат на протест.

Како и секогаш, синдикатот ПАМЕ на Комунистичката партија на Грција, организираше свој одвоен протест, кој и овој пат беше масовен.

Грција и минатата седмица беше парализирана, поради 24-часовниот штрајк организиран од вработените во јавниот сектор, а поддржан од голем број федерации и работнички здруженија.

Прочитајте и...  Уште две дечиња од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Прочитај повеќе

Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на рапсит во станица

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат