Мицотакис направи мали промени во грчката влада

Функционални подобрувања во министерствата за финансии, за развој, за труд, за здравство и животна средина, направи грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, според владиниот портпарол Стелиос Пецас, кој денеска ги соопшти промените во Владата, јави дописничката на МИА од Атина.

Во мини реконструкцијата направени се неколку мали промени, односно двајца заменици- министри станаа алтернативни министри, поставени се тројца нови заменици министри и седум нови генерални и специјални секретари во неколку министерства.

Пецас рече дека Мицотакис го дополнува владиниот состав кој „останува стабилен и во однос на бројот и во однос на реформаторската политика”.

Заменик министерот за финансии Теодорос Скилакакис сега е алтернативен министер за финансии надлежен за фискална политика, а алтернативен министер за развој и инвестиции стана досегашниот заменик министер Никос Папатанасис.

Прочитајте и...  Борците на ИСИС се враќаат дома: Како Македонија ги чека?

Нови заменици министри се поставени во министерствата за труд и социјални прашања, за здравство и за животна средина и енергија.

Портпаролот на грчката Влада соопштувајќи ги промените рече дека целта е ефективно управување со зголемените ресурси, поддршка на вработените и осигурителниот системот, организациско зајакнување на Министерството за здравство, заштита на животната средина и справување со предизвиците од климатските промени.

– Киријакос Мицотакис одбира лица од Парламентот и општеството, од различни возрасти и искуства. Водечки критериум е способноста и подготвеност да понудат, независно од идеолошките позадини. Пред предизвиците со кои што се соочуваме, веќе успешната Влада добива функционални подобрувања од премиерот за уште поефикасно, да ги исполни очекувањата на граѓаните, рече Пецас.

Прочитајте и...  Jанкулоска ќе бара отштета од државата затоа што ја прислушувале

Новите членови на Владата утре ќе положат свечена заклетва во претседателската палата.

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска