Мицкоски: Не може човек којшто е обременет со обвиненија да биде реформатор

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев во предизборен дуел дебатираат на Телевизија 24, а нивен домаќин е новинарот Младен Чадиковски.

-Го донесовме законодавството, почистување на судството, допрва ќе следува како процес, за да може да се исчисти судството од сите оние криминални стриктури во судството, мотивирани за пари, коишто работат под конекции и влијание од политиката и слично за да може чесните судии да работат- рече Заев.

Реизборот или ветингот, рече Заев, не беше одобрен од европската делегација заради тоа што бараа поединечна одговорност и еве сега ќе има прочистување во судството.

-Реизборот ќе значи распуштање на целото правосудство со можност секој да се кандидира, прочистувањето значи комплетно ревидирање на секој поединечен случај.

Прочитајте и...  Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

На оваа изјава реплицираше лидерот на ВМРО, кој рече дека е несериозна оваа изјава на Заев.

-Не сериозна е оваа изјава, бидејќи имаа три години да направат буквално се што ветија, го разбирам Заев, не успеаја да направат тоа што ветија и сега ќе бараат начин како да се вадат, затоа што не успеале. Да бев во негова позиција и јас би реагирал како него. Се согласувам дека има многумина во државава коишто аплицираа на Академијата за обвинители и судии, но за жал сите немаат исти шанси- рече Заев.

Мицкоски го спомена последниот предлог на претседателот на државата, Пендаровски, за член Судскиот совет, се работи за една девојка, потенцираше Мицкоски, која што не се срами на Фејсбук да ги изрази симпатиите кон СДСМ и сопствениот активизам.

Прочитајте и...  Истражување: Повозрасните подобро се справуваат со коронакризата

-Ако така ја замислувате реформата во судството, тогаш простете, ние така не ја замислуваме, туку ние навистина цениме дека треба да влеземе во костец со проблемите. Вие влеговте во овој процес на реформирање на судството со едно обвинение коешто во тоа време беше случајот „Поткуп“, а јас влегувам без никакво обвинение. Не може човек кошто е обременет со обвиненија да биде реформатор- рече Мицкоски.

 

 

Прочитај повеќе

Плажите во Рио де Жанеиро ќе се отворат кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Короната нема да ја скрати колоната гласачи?!

Стотици заразени пациенти во Романија ги напуштија болниците

Слободен печат

Петковски: Очекувам ниска излезност и долго време да се прави влада, посакувам некој конечно да излезе со политичка визија за наредниве 10 години

Слободен печат

Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

Слободен печат

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Глигорова: Нудиме ослободување од должничкото ропство, враќање на извршителите во судството

Слободен печат

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска