Медицинска сестра во Италија си го одземала животот откако се заразила со коронавирус: Била загрижена дека го проширила на многу луѓе

Околу 5,760 здравствени работници во Италија се заразени со коронавирус, што претставуваат околу осум проценти од вкупната бројка на случаи.

Медицинска сестра од Италија си го одземала животот откако се тестирала позитивно за коронавирус и стравувала дека заразила многу други луѓе, пишува „Дејли меил“ повикувајќи се на федерацијата на медицински сестри во земјата.

Даниела Треци (34) работела на првата линија за време на кризата со коронавирусот во болница во Ломбардија, најсилно зафатениот регион од заразата во Италија.

Националната федерација на медицински сестри на Италија ја потврди нејзината смрт, изразувајќи „болка и загриженост од настанот“.

Федерацијата информираше дека сестрата имала „голем стрест“ бидејќи стравувала дека го ширела вирусот додека се обидувала да ја стави кризата под контрола.

Даниела Треци работела во одделот за интензивна нега во болницата Сан Герардо во Монца, на петнаесетина километри од Милано, но била во карантин откако покажала симптоми на коронавирусот, а потоа била и тестирана за болеста.

Прочитајте и...  Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Националната федерација исто така информирала дека сличен настан се случил пред една недела во Венеција, а причините за самоубиството исто така биле исти.

– Сите од нас ја избраа оваа професија за во добро, но и за жал, во лошо: ние сме медицински сестри. Условите и стресот на кој нашите професионалци се изложени е пред очите на сите – констатираат тие.

Генералниот менаџер на болнцата Сан Герардо, Марио Алпароне, рече дека Даниела била дома од 19 март, и дека не била „под надзор“.

Властите сега ја разгледуваат нејзината смрт, според локалните медиуми.

Според бројките на кои „Дејли меил“ се повикува, а објавени од Италијанскиот институт за истражување, околу 5,760 здравствени работници во оваа земја се заразени со коронавирус, што претставуваат околу осум проценти од вкупната бројка на случаи. Според последните податоци, во Италија бројот на заразени со коронавирус нешто под 70.000 луѓе.

Прочитајте и...  Магла на неколку планински премини

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат