Манчевски: Законот е јасен, доколку не се продолжи вонредната состојба, изборите треба да се одржат на 5 јули

ЕУ до 15 јуни треба да ја соопшти рамката за преговори со нашата држава, а немањето Собрание ги одлага и тие процеси, нагласи Манчевски.

Вонредната состојба во земјата е продолжена за 14 дена, но ако нема ново продолжување, немаме избор, законот е јасен, изборите треба да се одржат на 5 јули, истакна потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски во гостувањето на Канал5 телевизија.

Тој рече дека е најдобро да одиме на избори со консензус од сите политички субјекти, додавајќи дека опозицијата бега од избори, бидејќи ги знае рејтинзите, кои покажуваат водство на СДСМ.

-Она, што според мене е поважно од датумот на избори, дали на 5 јули или некој друг ден, е изготвување на протоколи за организација на изборите, протокол за изборна кампања, за денот на изборите, истакна Манчевски, додавајќи дека веројатно нема да има услови за митинзи и контакти со граѓаните, но ќе се концентрираме на медиумско презентирање, бидејќи во ова ново нормално сите треба да се прилагодиме.

Прочитајте и...  Куомо: Бројот на пациенти со Ковид-19 во болниците во државата Њујорк се намали на 817

Тој нагласи дека ние сме единствена држава во светот која нема Собрание, имаме техничка влада, што требаше да подготви избори, а здравствената криза не затече во таков период, но тоа не значи дека треба да трае вечно.

– Ние сме веќе изморени, имавме проблем, резулат на зголемувањето на бројот на инфицираните е дека оние што беа најодговорни, министерството за внатрешни работи, еднострано реши да не казнува, рече Манчевски, додавајќи дека граѓаните масовно не ги почитуваа мерките за заштита, знаејќи дека нема санкции.

Сега и секојдневните проблеми на граѓаните се решаваат со уредби и затоа е неопходно што побрзо да имаме легитними институции, согласно здравствените протоколи за заштита на безбедноста на граѓание, нагласи Манчевски во гостувањето на Канал 5.

Прочитајте и...  Спасовски: Следува рекордна младинска поддршка, вашите раце се потребни да ја доизградиме Европа дома (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат