17.8 C
Скопје

Лукашенко со добри вести: Наскоро ќе пристигне и белоруската вакцина

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека до есен земјата ќе има своја вакцина против коронавирус.

– Веќе постојат три регистрирани вакцини и се е во развој. Ние се уште одиме по овој пат. До есен ќе имаме вакцина, имаме експерти, рекол Лукашенко на состанок со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува РИА Новости.

Лукашенко додаде дека Белорусија сега активно купува вакцини од Руската Федерација. Белорусија беше првата странска држава која официјално ја регистрираше Спутник V.

Извор: Србијаданас

Поврзани вести

Денес се празнува Ден на Светиот Дух – понеделникот по педесетница

Ирена Трајкова

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Остави Коментар