Лукаревска: Жени со навршени 60 години старост да работат 6 часа, а притоа да ја задржат истата плата до пензија

На овие избори Социјалдемократскиот сојуз оди со родово избалансирани листи, а ќе обезбедиме и 40% застапеност на жени на сите извршни функции кои се именуваат од страна на Владата. Принципот 50/50 што го промовираме во сите сфери на општеството значи еднакви права за жените и мажите, еднакви плати за жените и мажите, еднакви обврски за жените и мажите, рече Лукаревска.

-Во програмата нудиме стратегии за директна поддршка на женското претприемништво, како и на младинското претприемништво преку грантови во висина од 5.000 до 15.000 евра за почеток на сопствен и нов бизнис. Заедно со другите мерки за обуки, усовршување и доквалификација, ќе ги поттикнеме жените да земат активно учество во економските текови на државата. Жени работнички со навршени 60 години старост да работат 6 часа (ја задржуваат целата плата) до пензија- рече Лукаревска.

Прочитајте и...  Потпишан меморандум за соработка меѓу ДЗР и ИОРРМ

Лукаревска потсети дека во изминатите три години е донесен нов закон за прекин на бременоста, усогласен со европските стандарди, со кој ѝ е вратено правото на жената да одлучува за сопственото тело и за сопственото здравје.

-Веруваме во општество кое дава еднакви шанси на сите граѓани. Градиме општество во кое секој граѓанин, без разлика на полот, има еднаков пристап до ресурсите и нивната праведна распределба- рече на трибината носителката на изборна листа во ИЕ2, Сања Лукаревска.

Прочитај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс