Лизгање на земјиште во Индија однесе 42 животи: Монсунските дождови го попречуваат трагањето по дваесетина исчезнати (ВИДЕО)

Во 2018 година Керала беше погодена од најголемите поплави во последните сто години, кога стотици луѓе загинаа.

Од лизгање на земјиштето на плантажа за чај во близина на државата Керала во јужна Индија загинаа 43 лица, а се стравува дека дваесетина луѓе се под урнатините.

Свлечиштето предизвикано од обилните врнежи од дожд настанало во петокот наутро додека работниците сè уште спиеле, соопштија властите.

– Ние ја прекинавме спасувачката акција за еден ден поради дождот. Операцијата ќе продолжи се додека не се најде последното тело, рече Идуки Х.Динешан од локалната власт.

Метеоролошката служба на Индија издаде предупредување за обилни врнежи во неколку области, вклучувајќи црвено предупредување за Идуки.

Во 2018 година Керала беше погодена од најголемите поплави во последните сто години, кога стотици луѓе загинаа.

Прочитајте и...  Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода

Прочитај повеќе

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска

Хоти потпиша договор со Меѓународната финансиска корпорација за развој вреден повеќе од милијарда долари

Илинка Иљоска

ЕХФ го одложи натпреварот Вардар-Елверум!

Слободен печат

Во очи на посетата на Ричард Гренел косовската полиција затвори булевар по дојава за можна бомба

Слободен печат

Не е се така како што изгледа: И Лепа Брена сaкаше да се направи слаба со Фотошоп, па искриви се околу себе! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ковид-19 во регионот: Најмногу починати и заразени во БиХ, Македонија со повеќе активни случаи од Словенија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руфати ја продолжува фудбалската кариера во Украина! (ФОТО)

Слободен печат

Рада Трајковиќ: Договорот од Вашингтон, политички земјотрес за Вучиќ

Слободен печат

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска

Суперхрана и коктели кои мора да ги пробате оваа есен за супер здравје и топ форма! (ТОП 5 РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Негативен рекорд во Грција, регистрирани 372 случаи на Ковид-19

МИА Агенција

Мора да се шегувате: Ѓоковиќ не требаше да биде дисквалификуван! (ВИДЕО)

Слободен печат