18 C
Скопје

ЛЕТНО УЖИВАЊЕ: Домашен чизкејк сладолед (РЕЦЕПТ)

Омилениот вкус на чизкејк, адаптиран во лесен и едноставен рецепт за сладолед кој можете брзо да го подготвите дома.

Потребни ви се само пет состојки и не повеќе од половина час.

Состојки:

180 гр крем сирење
100 гр јагоди (или друго шумско овошје по желба)
60 гр несолен путер
Две лажички шеќер во прав
Една лажичка екстракт од ванила

Подготовка:

Сите состојки треба да бидат на собна температура.

Најпрво изблендирајте го овошјето, крупно или мазно, по ваша желба. Матете со шеќерот од прав, путерот и екстрактот од ванила и потоа додавајте по малку од крем сирењето додека да се изедначи смесата.

Сладоледот префрлете го во пластичен сад и замрзнете најмалку два часа пред послужување.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар