-8 C
Скопје

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров при турнејата низ земјите во регионот наредната  недела ќе ги посети Грција, БиХ и Србија.

Лавров утре ќе ја посети Атина, а во вторник и среда ќе биде во БиХ каде ќе разговара со највисокото раководство на таа земја, а одвоено и со членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

Рускиот министер ќе си замине од БиХ во среда, кога ќе пристигне на дводневна работна посета на Белград.

Како што претходно изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, Лавров ќе разговара со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и ќе учествува во свеченостите по повод завршувањето на работата на Храмот Света Сава.

Прочитајте и...  Борисов за шпионката од својата спална соба: За 15 минути ги сними парите и златото, таа е Мата Хари

Извор: Бета.рс

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар