6 C
Скопје

Лашет вети борба против непријателите на демократијата

Новоизбраниот лидер на Германската христијанско-демократска унија (ЦДУ), Армин Лашет, денеска вети дека ќе поведе дијалог со сите демократски партии во земјата и рече дека во денешно време е потребно сите демократи да се обединат.

-Особено во овие денови што ги живееме во светот, фразата „единство, правда и слобода” е поактуелна од кога било порано, рече Лашет, алудирајќи на една строфа од германската химна, пренесуваат британските медиуми.

Новиот лидер на ЦДУ повика на заедничка борба за овие принципи против сите оние кои, како што кажа, сакале да ги загрозат.

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска го избра Лашет за нов претседател на партијата.

Извор:МИА

Прочитајте и...  САД ја одобрија вакцината на Џонсон и Џонсон која се дава во една доза: Што се предностите и како таа функционира?

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар