Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Делчев, ја омаловажувате сопствената држава - Слободен печат
ВестиМакедонијаНекатегоризирано

Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Делчев, ја омаловажувате сопствената држава

Академик Катица Ќулавкова реагира на изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерија Захариева дека Гоце Дечев е Бугарин, за што од Владата немаше конкретна реакција.

„Кога ја релативизирате важноста на Гоце Делчев, вие заправо ја повредувате ХИМНАТА на македонската држава, оти Гоце е дел од химната, а химната е симбол на државноста, па вие, всушност, ја омаловажувате сопствената држава Македонија“, напиша Ќулавкова на својот Твитер налог.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close