-4 C
Скопје

Круемади реизбрана за претседателка на Движењето за социјалистичка интеграција

По принципот еден член, еден глас, Моника Круемади е реизбрана за претседателка на третата по големина партија во Албанија, опозициското Движење за социјалистика интеграција(ЛСИ).

Поради пандемијата и забраната за собири, гласањето било спровдено онлајн. Подршка и понатаму да остане на чело на партијата и дале 42.807 од вкупно 44.413 членови.

Четириесет и шест годишната Круемади е сопруга на претседателот Илир Мета и мајка е на три деца,по занмање е лекар. Поради нејзиниот цврст карактер и одлучност ја нарекуваат челичната дама.

-Со раката на срце, уште еднаш се заблагодарувам на ЛСИ. Денес е само почеток. Свесни сме за големите тешкотии што нè очекуваат, но навикнати сме на тешкотии, затоа сме заедно. Да ги победиме тешкотиите. Ние мора да им понудиме надеж на Албанците, се заблагодари Криемади преку порака од партиското седиште.

Прочитајте и...  Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

Партијата Движење за социјалистичка интеграција ја формираше актуелниот претседател на Албанија, Илир Мета,откако ја напушти Социјалистичката партија. По неговиот избор за претседател во јуни 2017 година, вршител на должноста во кус период беше тогашниот потпретседател Петрит Васили,кој потоа поднесе оставка и од крајот на 2017 година на чело на партијата е Круемади.

Извор.МИА

Поврзани вести

Се отвораат продавниците во Грција, почнуваат со работа и козметичките и фризерските салони

Слободен печат

Се подобрува епидемиолошката слика во Македонија: Над 4.000 оздравени од ковид-19 за два дена, активни 12.635 случаи

Слободен печат

Реакции од европски држави и САД за апсењето на Навални

Слободен печат

АМСМ: Возете внимателно, снег провејува на Попова Шапка и на „Стража“

Слободен печат

Норвешка воведува задолжителен тест за Ковид-19 на граничните пунктови

Слободен печат

Казната е 135 евра: Глоба за речиси 6.000 Французи за прекршување на „полициски час“ во викендот

Слободен печат

Остави Коментар