-3 C
Скопје

Костовски: Нема разговори за македонски јазик и идентитет, тие се потврдени

СДСМ е јасен, нема разговори за македонски јазик и македонски идентитет, тие се потврдени, вели Мартин Костовски, пратеник на СДСМ, одговарајќи на новинарско прашање зошто СДСМ упорно не сака прашањето околу преговорите и разговорите со Бугарија да се најде на разговор во Собранието.

– Дали треба да разговараме дека сме Македонци што зборуваат македонски јазик?! Оној кој што смета дека за тоа прашање треба да се разговара, слободно може да разговара но не во македонското Собрание. За Социјалдемократскиот Сојуз и мнозинството во Собранието за ова прашање нема простор за разговор. Ние сме Македонци кои зборуваат македонски јазик, рече Костовски.

Прочитајте и...  Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар