Косовската полиција ја претресe куќата на Иван Ристиќ

Специјалната единица на косовската полиција изутринава изврши претерес во куќата на членот на Општинското собрание во Ранилуг, Иван Ристиќ.

Веста ја потврди за Индексонлајн портпаролот на косовската полиција, Баки Келани.

– Можеме да потврдиме дека косовската полиција, врз основа на наредбата дадена од надлежниот суд, извршила претрес на приватна куќа во село во Општина Ранилуг – рече Келани.

Експрес пак дознава дека домот на Ристиќ бил претресен за нелегално поседување оружје. Акцијата е во продолжение на акција што Косовската полиција ја започна пред неколку дена на неколку локации каде заплени значителна количина нелегално оружје.

Веста за претресот на куќата на Ристиќ ја потврди и градоначалникот на Ранилуг, Давор Петковиќ. Според него, полицијата интервенирала врз основа на судски налог.

Прочитајте и...  Трета фаза од авионско прскање против комарци во Скопје

Прочитај повеќе

ССМ бара сабота и недела да се неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата

Слободен печат

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Слободен печат

Заев: Повторниот очаен обид на ВМРО-ДПМНЕ да ги заплашат граѓаните со федералзиација е доказ дека губат!

Слободен печат

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Слободен печат

Петровска: Специјалци околу гласачките места – проценките на старешините, а не Чулев ќе одлучуваат за обемот на полициско присуство на изборниот ден (ВИДЕО)

Слободен печат

Истражување: Австријците сакаат да се врати задолжителната обврска за носење маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Една приколица песок да се изблокира патот: Нова аудио снимка открива како Милошоски и Јанкулоска блокирале гласачи

Слободен печат

Најголем дневен пораст на новозаразени во Израел, речиси 1.500 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Негативни се сите тестови на српските туристи на грчкиот остров Евија

Слободен печат

Црна Гора ги засили инспекциите поради прекршувања на мерките во угостителските објекти

Слободен печат

Деркоски: Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје

Слободен печат

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот (ВИДЕО)

Слободен печат