Катругалос: Позитивно е признавањето на позитивната улога на Владата во Договорот од Преспа

Позитивна разврска е признавањето на позитивната улога на Договорот од Преспа, пишува поранешниот министер за надворешни работи на Грција и пратеник од СИРИЗА, Јоргос Катругалос во неговата колумна под наслов „Континуитет и дисконтинуитет во надворешната политика” за весникот „Неа селида”, во која ги анализира позициите на актуелната грчка влада во надворешната политика.

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, се задржува на четири точки од кои првата е Договорот од Преспа и забележува дека постојат членови на владејачката Нова демократија, се уште избегнуваат да го користат името Северна Македонија, jави дописничката на МИА од Атина.

– Позитивна разврска е (сакајќи или не) признавањето на позитивната улога на Договорот од Преспа, надминувајќи ја предизборната позиција околу едноставна неможност за негово поништување. Секако, и во оваа област продолжува хипокризијата на Нова демократија, многу нејзини членови се уште одбиваат да го користат името „Северна Македонија”. Овој противречен став ги ослабува дипломатската позиција на Грција, алатките за притисок кон соседите, но и можностите за пристап кон нив, пишува поранешниот министер за надворешни работи на Грција.

Прочитајте и...  Силен земјотрес ја погоди југоисточна Турција

Катругалос, колумната ја започнува со ставот дека надворешната политика на Грција има одредени цврсти позиции прифатени од сите партии, но додава дека тоа не значи оти не е важно кој е на власт.

– Владата на СИРИЗА, отфрлајќи ја логиката на неактивност и „нерешавање”, се стремеше нашата татковина да ја направи активен протагонист на настаните, со резултат, гласот на Грција, денес да е многу попочитуван и силен во споредба со минатото, пишува Катругалос во неговата колумна за весникот „Неа селида” и додава дека актуелната Влада во краткиот период колку што е на власт покажала и континуитет и дисконтинуитет во однос на споменатите принципи.

Прочитај повеќе

Граѓаните месецов ќе добијат 5.4 милиони евра поврат на ДДВ за второто тримесечје

Слободен печат

Експерименталната вакцина против Ковид-19 на „Новавакс“ успешно произвела антитела

Слободен печат

Интерпол: Интернет-криминалците ја користат пандемијата за да напаѓаат поголеми цели

Слободен печат

Реакција на Вељаноски: Некого за иста ваква ситуација го судат и прогласуваат за терориста!

Слободен печат

На 15 август разговори меѓу САД и Кина за трговскиот договор

Слободен печат

Позната причината за експлозијата во Бејрут: 2.750 тони амониум нитрат биле складирани небезбедно цели шест години (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најголем процент на новозаболени се лица над 60 години, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен печат

Силниот пожар кај Мартиг во јужна Франција принуди евакуација на околу 2.700 лица

Слободен печат

Oд синоќа на депонијата Русино се пропуштаат само камиони на гостиварски Комуналец

Слободен печат

Огромна трагедија: Во експлозијата во Бејрут загинаа над 100 лица, а повредени се повеќе од 4.000 (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Џонсон: Велика Британија е подготвена да обезбеди поддршка за Либан на секој можен начин

Слободен печат

„Сестрите Прозорови” на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот” вечерва на „Охридско лето”

Слободен печат