Каракачанов: Македонија сака поддршка од Бугарија, а потоа да ни забодат нож во грб како благодарност

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во утринско гостување за БТВ изјави дека Македонија не го почитува Договорот за добрососедство и дека влез во Европската унија не може да очекува без решавање на спорните билатерални прашања.

„Скопје нема желба да ги реши овие прашања. Сметаат дека можат да се служат со трикови, како досега. Бугарија да ги поддржи, а тие да ни забодат нож во грб како благодарност и да не дискредитираат“, вели Каракачанов.

Според него, македонските Влади започнувале конфликти со земјите од целиот регион.

„Прво почнаа со прогон на луѓето што се нарекуваа Бугари, потоа конфликтот со Албанија, скандалите со Грција, скандалите со Бугарија – и тоа цели 28 години. Од оваа причина, некои Бугари доаѓаат од Македонија и земаат бугарско државјанство“, вели Каракачанов.

Прочитајте и...  Нови 387 случаи на коронавирус, 35 лица починаа, 528 пациенти се излекувани

Поврзани вести

ВИДЕО | Арифи: Поради опасноста од ковид-19, новогодишна прослава во Тетово нема да има

Слободен печат

Пејчиновиќ Буриќ: Пандемијата на ковид-19 доведе до зголемување на семејното насилство

Слободен печат

Поради дефект во Козле од 1 после полноќ 20 куќи сè уште без вода

Слободен печат

Шпанскиот крал во изолација по контакт со заболен од ковид-19

Слободен печат

ГП Евзони затворен за сообраќај поради штрајк на грчките цариници

Слободен печат

Папата со критика до луѓето кои не сакаат да носат маски

Слободен печат

Остави Коментар