Кандидати за полицајци утре ќе се обучуваат да регулираат сообраќај

Кандидати за полициски службеници по претходно изготвен план, а како дел од курсот за основна обука за полициски службеник што во моментов се одвива во Центарот за обука во Идризово, од утре ќе бидат на практична обука за физичка регулација на сообраќајот на неколку централни крстосници во Скопје.

Како што соопшти МВР, во периодот од 9 – 15 часот утре, на 21, 22, 27, 28 и 29 мај годинава на крстосниците кај Сајмиште, Железничка станица, Црвен Крст и Стара Рампа, кандидатите за полициски службеници заедно со четворица полициски службеници од Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Единицата за безбедност на патниот сообраќај ќе реализираат практична обука за физичка регулација – физичко регулирање на сообраќајот, каде што секој кандидат треба да регулира сообраќај заедно со полициски службеник околу пет до 10 минути.

Прочитајте и...  „Лајка“ - ЈП за геноцид врз животните?

За таа цел од МВР ги замолуваат граѓаните да имаат разбирање и трпение кон кандидатите за полициски службеници при изведување на практичната обука.

Прочитај повеќе

БИЛЕТОТ МОРА ДА СЕ ИЗБРИЧИ ДО КРАЈОТ НА ВОЗЕЊЕТО: ЈСП го згреши албанскиот превод на новиот билет (ФОТО)

Слободен печат

Во Волково се гради градинка, ќе биде готова за 18 месеци

„Лајка“ – ЈП за геноцид врз животните?

Слободен печат

Без вода утре неколку скопски населби

Слободен печат

Начевски за Скопски агол: Време е „Дрисла“ да стане вистинска санитарна депонија

Слободен печат

Шилегов: Програмата на „Лајка“ не е Библија, па да не може да се смени

Остави Коментар

три + 18 =

Прочитај повеќе

Пешева од „Анима Мунди“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Во Мичурин почна да се гради нов парк

Слободен печат

Меѓугенерациска дружба во новиот пензионерски дом во Нерези

Слободен печат

Пред Влада денеска пак се протестира

Уште малку и готово ќе биде живеалиштето на пингвини во ЗОО Скопје

Слободен печат

Град Скопје вечерва ќе ја презентира програмата за работа на „Лајка“

Слободен печат