КАКО СЕ НАЈДЕ НА БАЛКАНОТ? Во домот му влета инсект кој досега НЕ Е ВИДЕН во овој регион - Слободен печат

КАКО СЕ НАЈДЕ НА БАЛКАНОТ? Во домот му влета инсект кој досега НЕ Е ВИДЕН во овој регион

Читател на „Српскаинфо“ од населбата Старчевица во Бања Лука на редакцијата им пратил фотографија на која се гледа ретка врста на инсект кој мал број на граѓани од Балканот имале прилика да го видат, објави „Блиц“.

Телото на инсектот е црно во должина од 5 сантиметри, со темносини крилја и виолетов отсјај.

Приказната станува интересна поради тоа што оваа врста на инсекти е карактеристична за Азија.

– Седев во станот и забележав нешто црно на паркетот. Поради шумата која се наоѓа во близина, навикнат сум во мојот дом да гледам скакулци, големи ноќни лептири, но и стршлени и други „интересни“ инсекти, но вакво нешто досега не сум имам прилика да видам. Кога се приближив, забележав дека има силна црна боја и виолетови крила – раскажал човекот на Бања Лука за „Српскаинфо“.

Прочитајте и...  Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Станува збор за инсектот познат како црна пчела столар. Женките од оваа врста прават гнезда така што со своите тела формираат тунели во угинати дрва. По парењето, кое се случува на пролет, женките ги положуваат своите јајца во тунелите заедно со топчиња од полен, кои потоа послужуваат како храна за ларвите. Тие на лето излегуваат како возрасни единки кои потоа ќе хибернираат во текот на зимата.

Радиусот на движење на црната пчела во дел го опфаќа европскиот континет на запад и се протега се до Кина во Азија. Забележана е и на територијата на Велс во 2006 година, а во 2007 година првпат е видено и размножување на оваа врста на територијата на Велика Британија. Црната пчела може да се види и во Франција, Германија…

Прочитајте и...  Коронавирусот нема влијание врз македонскиот туризам

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

14 − три =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат