Како можете да се заштитите од коронавирусот на плажа?

Во летото можете да уживате без страв сè додека се придржувате на дистанцата и на упатствата на експертите.

Еве неколку упатства дадени од експерти за сигурно лето без страв од инфекција.

Пред да заминете на одмор

Иако е побезбедно да се престојува на отворени простори, ризикот, сепак, постои, вели д-р Вилијам Шафнер, инфектолог од Центарот за контрола и превенција на болести.

Пронајдете плажа или базен што го следат безбедносниот протокол. Погледнете дали има ограничен број луѓе на плажата и дали некој се грижи за безбедноста и за хигиената.

Дојдете подготвени. Столчињата и масите за јавна употреба не мора секогаш да се дезинфицираат, па затоа вие тоа направете го пред да седнете. Носете и маска што ќе ја ставите откако ќе излезете од водата.

Прочитајте и...  Поради пандемијата помалку туристи во август во Албанија

Во водата

Дезинфекциските средства што се ставаат во базенот го спречуваат ширењето на вирусот, но не се спомнува колку време е потребно за да стане неактивен.

Не носете ја маската во вода. Едноставно не е практично, а влажната маска може да биде опасна ако ја носите и на плажата.

Дистанца. Запомнете дека луѓето го пренесуваат вирусот, а не водата, затоа не пливајте премногу блиску до луѓето.

Добра хигиена. Не дувајте го носот во водата. Користете за тоа исклучиво шамивче што ќе го фрлите.

Profimedia

На копно

Експертите се оптимистични и веруваат дека луѓето ќе бидат внимателни и така ќе го избегнат ширењето на заразата. Доктор Томас Фетеке, шеф на одделот за медицина на Универзитетот Темпл, дава упатства како да се однесуваат на копно.

Прочитајте и...  Сакате нешто благо и брзо? Направете си едноставен чоколаден колач со бисквити!

Растојание мора да држите и на копното, а ова се однесува и на местото во ресторанот, на лежалките и крпите.

Ако е преполно со луѓе, поместете се: Сите ја имаат истата идеја кога се горештини, а тоа е да најдат место близу водата. Ако има премногу луѓе таму, пронајдете ново место.

Носете маска

Ставете маска на лицето каде и да се наоѓате.

Физичко растојание

Дистанца мора да држите и на копното, а тоа се однесува и на местото во ресторан, лежалките и крпи. Концесионерот треба да ги раздели лежалките така што да се држи растојание (да се обезбеди лице кое може да ги надгледува пропишаните мерки) и да ги дезинфицира лежалките неколкупати на ден. Задолжително е откако одреден гостин повеќе не ја користи лежалката, а просторите за капење предвидуваат други места за седење, и нив исто така треба да ги распоредат на растојание од 1,5 м.

Прочитајте и...  Наша позната манекенка стана пејачка: Нејзиниот спот ќе сакате да го погледнете повеќепати! (ВИДЕО)
Profimedia

Прочитај повеќе

Бавна правда за Арчи Вилијамс, учесник во американскиот „Суперталент“ – Во затвор поминал 36 години за дела што не ги извршил (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат

Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот – Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Слободен печат

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Загрижувачки фотографии од славната водителка: Поради болеста зглобовите и позелениле (ФОТО)

Слободен печат

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат

Не е сеедно кога сте ја започнале врската: Секоја љубов има свој хороскопски знак и еве што тој крие!

Слободен Печат

Конечно добри вести од британското кралско семејство – Ново кралско бебе пристигнува во 2021 година! (ФОТО)

Слободен печат

Принцезата Шарлин ги засени холивудските ѕвезди на црвениот тепих: Гламурозниот настан во Монако ги воодушеви љубителите на модата! (ФОТО)

Слободен Печат

Пристигна трејлерот за најстрашната серија на Нетфликс (ВИДЕО)

Слободен печат