13 C
Скопје

ЈО отвори предмет за статус на Фејсбук објавен од лидер на политичка партија

Воедно, во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител го повика пријавеното лице да даде исказ во обвинителството.

Основното јавно обвинителство Скопје по пристигнато известување од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи отвори предмет за статус на социјалната мрежа Фејсбук, објавен од лидер на политичка партија.

-Истовремено за истото лице пристигнаа две кривични пријави, поднесени од здружението на граѓани Хелсиншки комитет за човекови права и две физички лица, а се однесуваат на друг статус објавен на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер- наведуваат во соопштение од Јавното обвинителство.

Основното јавно обвинителство Скопје по оформување на предметот, издаде наредби за електронско документирање на сите спорни статуси од социјалните мрежи кои ги објавил пријавениот, до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Девет кинески рудари пронајдени мртви, потрагата не престанува

Воедно, во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител го повика пријавеното лице да даде исказ во обвинителството.

Поврзани вести

Министерката Шахпаска на завршна конференција на проектот за „Евалуација на стандардите за фер судење и пристап до правдата во судски предмети за семејно насилство и криминал од омраза”

Слободен печат

Средношколски сојуз: Не се залагаме за откажување на матурата, туку за изменување и затоа бојкотот не е неоправдан

Слободен печат

ДИК: За спроведување на Локалните избори предвидени се 263 милиони денари

Слободен печат

Во Берово реализирана завршна активност од проектот „Патека на мирот”

Слободен печат

СДСМ: Мицковски е на браникот на криминалот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски никако да излезе од сенката на Заев

Слободен печат

Остави Коментар