Исклучена од светот: Шведска ќе плати висока цена заради стратегијата за борба против коронавирусот

Шведските медиуми изразиле загриженост дека жителите на земјата би можеле да бидат исклучени од повторното отворање на границите, како во нордискиот регион, така и во остатокот на Европа.

Конкретно, веста дека Кипар нема да дозволи директни летови од Шведска кога ќе ги отвори своите граници на 9 јуни вознемири многу Швеѓани.

Шведската министерка за надворешни работи, Ан Линде изјави во вторникот дека ниту една земја не треба да биде исклучена од потенцијалниот договор за отворени граници меѓу нордиските земји, додека регионот планира олеснување на ограничувањето на патувањето донесено во екот на пандемијата на коронавирусот.

Линде рекла дека исклучувањето на Шведска ќе биде „политичка одлука“ која нема да биде оправдана од здравствена гледна точка.

Шведска беше предмет на критики заради опуштената стратегија за борба против коронавирусот, по одлуката училиштата и угостителските објекти во земјата да останат отворени. Шведска, исто така, не ги затвори границите спрема соседните земји.

Прочитајте и...  Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Линде напоменала дека Брисел ги повикал земјите членки да не дискриминираат при повторно отворање на границите, пренесува Дојче веле.

– Тоа е многу комплицирано прашање и мислам дека сите политичари во секоја земја исто така треба да согледуваат долгорочен ефект, пред да донесат многу политички мотивирани одлуки, рекла таа.

Меѓутоа, соседите на Шведска се двоумат, а Данска и Норвешка се уште се во фаза на одлучување дали наскоро да ги отворат границите.

Граничните ограничувања на Финска важат до 14 јуни, изјави овој месец министерката за внатрешни работи Марија Охисало, додавајќи дека за некои од нејзините соседи би можеле да бидат укинати забраните за патување. Меѓутоа, Охисало ситуацијата во Шведска ја нарекла „загрижувачка“.

Прочитајте и...  Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Владата во одбрана на стратегијата

Шведската влада продолжи да го брани својот контроверзен одговор на пандемијата на Ковид-19, и покрај тоа што забележа една од најголемите стапки на смртност во светот, со 4.125 смртни случаи, односно околу 40 на 100.000 луѓе.

Бројт на смртни случаи од коронавирусот во земјата е речиси четири пати поголем од вкупниот број во останатите нордиски земји.

– Трансмисијата се намалува, бројот на заболени на интензивна нега значително е намален, а растечката крива на смртност се израмни. Немаше потполно затворање на Шведска, но многу делови од шведското општество беа затворени, рекла Линде, одговорајќи на обвинувањата дека земјата не направила доволно да го спречи ширењето на вирусот.

Прочитајте и...  Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Прашањето дали земјата ја применила вистинската стратегија исто така предизвикува бурни расправии на домашно ниво.

Прочитај повеќе

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат