Институт: Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

Неодамна договорената привремена спогодба меѓу САД и Кина за стопирање на трговската војна ќе ја погоди тешко Германија, објави Институтот Кил за светска економија (IfW).

– Како резултат на пренасочувањето на трговијата, германскиот извоз во Кина веројатно ќе падне за речиси 4,5 милијарди долари, особено во индустрии како автомобилска, авионската и индустријата за машини”, се вели во соопштение на институтот.

Тие додаваат дека само бразилските одгледувачи на соја ќе забележат посилен удар и дека извозот во Кина же им се намали за пет милијарди американски долари како резултат на трговскиот договор меѓу САД и Кина.

Како дел од договорот, Кина вети дека ќе увезува стока во вредност од 200 милијарди американски долари и затоа ќе се откаже од производите од други земји, истакна претседателот на IfW Габриел Фелбермајр.

Прочитајте и...  14 прекршувања на ограничувањето на движење во Куманово

– Од друга страна, договорот им штети на другите кинески трговски партнери, чиј увоз сега се заменува со американски производи и во голема мерка го губи уделот на пазарот во Кина, додаде тој.

IfW очекува германското производство да биде најтешко погодено. Овој сектор се очекува да извезе 4,3 милијарди американски долари помалку стоки во Кина во 2021 година, во споредба со сценарио за никаква трговска војна и без привремена спогодба.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат