Индустриското производство забележа поголем пад од очекуваното во еврозоната – Слободен печат
ВестиЕкономија

Индустриското производство забележа поголем пад од очекуваното во еврозоната

Економистите предвидоа послаб пад на производството – 0,1 проценти на месечно ниво и 1,3 проценти на годишно ниво.

Индустриското производство во Еврозоната се намали повеќе од очекуваното во јули, втор месец по ред, што значи дека индустријата на блокот од 19 члена влегува во третиот квартал со негативни резултати.

Индустриското производство во еврозоната опадна за 0,4 проценти во однос на јуни и 2 проценти на годишно, ниво соопшти Евростат.

Економистите предвидоа послаб пад на производството – 0,1 проценти на месечно ниво и 1,3 проценти на годишно ниво.

Евростат ги ревидираше бројките за јуни, што сега укажува на месечен пад на производството од 1,4 проценти, наместо претходно проценетиот пад од 1,6 проценти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close