16 C
Скопје

ИЈЗ: Намалена смртност од ковид-19, најранливи на болеста се возрасните на 60 години

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14 975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,6% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2 076 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со намалување од 39,7% во однос на минатата недела.

Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=857; 41,5%), со неделна инциденца – 138,8/100 000. Највисока неделна инциденца од 211,0/100 000 е регистрирана во Виница.

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (n=781, 37,6%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50-59 (n=349; 16,8%), 40-49 (n=333; 16,0%), 30-39 (n=323; 15,6%) и 20-29 (n=172; 8,3%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (n=33; 1,6%) и 10-19 години (n=85; 4,1%).

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени” се стекнале 4 012 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, со намалување од 34,5% во споредба со минатата недела.

Пријавени се 167 смртни случаи од 22 градови, 20,9% помалку во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 150 лицa биле над 60 години, 15 лица на возраст од 50-59 години и по едно лице од возрасните групи од 30-39 и 40-49 години.

На 17.2.2021 во Р. С. Македонија започна вакцинацијата против ковид-19. Од 5.4.2021 се започна масовна вакцинација во вакцинален пункт во салата „Борис Трајковски”, каде што покрај вакцинирани здравствени работници беа вакцинирани и лица од критичната популација. Заклучно со 2.5.2021, со „Фајзер“ вакцинирани се вкупно 19 858 (15 933 со прва доза и 3 925 со втора доза), со „Спутник В“ се вакцинирани 34 177 (22 768 со прва доза и 11 409 со втора доза), со вакцината на „Астра-Зенека“ вкупно се вакцинирани 21 949 лица и со „Синофарм“ се вакцинирани 953 лица.

Деталниот извештај на Институтот за јавно здравје за состојбата со ковид-19 за периодот од 26 април до 2 мај 2021 година, како и кумулативната состојба со ковид-19 во Република Северна Македонија се објавува на веб страницата на Институтот за јавно здравје: http://iph.mk/.

Поврзани вести

Во Франција наскоро ќе прекине носењето на маска на отворен простор

МИА Агенција

ВИДЕО | Јовановска: Гарванлиев владее со сцената во Ротердам

Слободен печат

Славчо најавува сончево време со умерена локална облачност и со умерен, повремено засилен ветер

Слободен печат

Звицер како Ханибален Лектор: Му испраќале ќебапи од сомелени луѓе

Крахираше системот: Во цела Македонија не може да се издаде рецепт за лек!

Мирослава Бурнс

Индонезија воведе шема на приватно компаниско вакцинирање против Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар