И при слетувањето на папата Франциск имало проблеми со радарот на аеродромот – Слободен печат
ВестиМакедонија

И при слетувањето на папата Франциск имало проблеми со радарот на аеродромот

Како што информира телевизија Телма од добро упатени изврори, основниот радар не работел во месец април и мај.

На 7 мај оваа година, при посетата на папата Франциск во Македонија, се функционираше по протокол и немаше место за било какви промени во она што претходно беше утврдено.

Се функционираше, освен најважното, основниот радар на скопскиот аеродром за полетување и слетување на авионите, објави Телма телевизија.

Како што информира телевизијата од добро упатени изврори, основниот радар не работел во месец април и мај, па се користеле бекап системите односно, навигацијата се водела според резервните процедури и со полуисправен радар.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close