ХОЛАНДСКА КОМПАНИЈА вработува без разговор за работа и праќање CV - Слободен печат

ХОЛАНДСКА КОМПАНИЈА вработува без разговор за работа и праќање CV

Компанијата „MamaLoes“ е прва во Холандија која почна да вработува работници без поднесување резимеа и мотивациски писма.

Станува збор за таканаречено отворено вработување, каде луѓето кои сакаат да работат треба само да го остават своето име и контакт податоци и да чекаат повик. Бидејќи работниците не пополнуваат никакви прашалници и не одат на посебни разговори со работодавачот, работата ја добиваат кога ќе добијат повик од фирмата.

Компанијата MamaLoes се занимава со продажба на предмети за деца преку интернет.

„На нас ни е доволно личноста да каже дека може да ја извршува таа работа. Ние потоа им даваме шанса за работа и да се докажат“, изјави директорот на компанијата MamaLoes, Лус де Волдер.

Прочитајте и...  Бабовски: Исплатени субвенциите за одгледувачите на говеда

Тој додава дека работниците почнуваат со минимална плата, но со текот на времето можат да напредуваат.

Прочитај повеќе

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Остави Коментар

три × оне =

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат