-8 C
Скопје

Хирург од Штип почина од коронавирус

По неколкудневно лекување во Штип и во Скопје, штипскиот хирург Ѓорѓи Денков (67) почина како последица од коронавирусот, објави Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ). Тој претходно имал други здравствени проблеми, но кога минатата недела состојбата му се влошила бил неколку часа на испитување во Клиничката болница во Штип, а потоа префрлен во Скопје каде било утврдено дека е позитивен на коронавирус.

„Денеска во 67-та година од животот почина познатиот и почитуван хирург од Штип, д-р Ѓорѓи Денков. Сочувство до семејството, колегите и пријателите. Ова е 9. жртва од медицинската фела во ковид-19 пандемијата. Ве молиме почитувајте ги мерките за заштита и спречување на ширењето на SARS-CoV-2. Овие загубени животи не смеат да бидат залудни“, напишаа од АСМЛ.

Прочитајте и...  Прв грчки брз антигенски тест за Ковид-19

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар