Хаос во Норвешка: Најмалку 50 лица се заразиле со омикрон на божиќна прослава

Пандемијата на Ковид-19 ја „подгреа" антисемитската реторика и поттикна нови митови и теории на заговор/ Фото: МИА

Официјални лица во Норвешка тврдат дека најмалку 50 луѓе во Осло биле заразени со сојот омикрон на коронавирусот.

Случаите се поврзани со неодамнешната божиќна прослава на една компанија во ресторан во Осло, изјавиле официјалните лица,  пренесува агенцијата АП.

Осло преку соопштение наведува дека се очекуваат уште повеќе случаи.

Официјалните лица се обидуваат да ги откријат начините на пренесување на вирусот на прославата.

Норвешкиот Институт за јавно здравје соопшти дека пациентите живеат во Осло и околните општини.

Видео на денот