Хабек: Не сите земји на ЕУ се подготвени за ембарго на руската нафта

Роберт Хабек/ Фото EPA-EFE/Roberto Pfeil / POOL

Се уште нема договор за ембарго на нафта против Русија во рамките на Европската унија, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек.

Германија ќе поддржи ембарго на нафта, но „другите земји се уште не се подготвени”, рече тој по состанокот со здруженијата на средни компании во Берлин.

Хабек рече дека ембаргото нема да ја остави Германија неповредена и дека ќе има високи скокови на цените. Префрлувањето може да значи и привремени дефицити, додаде министерот, мислејќи на рафинеријата во Швед во близина на границата со Полска, која е под контрола на руската државна компанија Роснефт.

Меѓутоа, ембаргото повеќе не значи дека Германија се лизга во „нафтена криза”, јави ДПА.

Видео на денот