Грета Тунберг бара помош за да стигне на Самитот за климатски промени во Мадрид

Младата активистка Грета Тунберг, која од Европа со брод допатува во САД, сега бара бродски превоз за да стигне во Мадрид, каде ќе се одржи годишниот самит на Обединети нации за климатските промени.

Глобалниот климатски самит на ОН ќе се одржи од 2 до 13 декември во Мадрид, откако претходниот домаќин Чиле се откажа поради протестите во таа јужноамериканска земја.

Тунберг одбива да патува со авион бидејќи тоа превозно средство многу ја загадува животната средина.

„Треба да пронајдам превозно средство преку Атлантикот во ноември… Ако некој ми помогне би била исклучително благодарна“, напиша Тунберг на Твитер.

Младата шведска активистка на 14 август од Плимут, Велика Британија тргна кон Њујорк со едрилица.

Прочитајте и...  Јанева: Грубо сум изманипулирана од Камчев и неговата сопруга

Таа во септември учествуваше на Самитот на ОН во Њујорк, а потоа патуваше низ САД и Канада.

Прочитај повеќе

САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Духовденската задушница

Слободен печат

Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце (ВИДЕО)

Слободен печат

Насковска: Во СОС детското село има 14 згрижувачи кои се грижат за 59 деца (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов Зеланд најави укинување на мерките за физичка дистанца

Слободен печат

Бесплатни 2 часа паркинг со превземање на апликацијата на ПОЦ

МИА Агенција

ФЗО: Надминат техничкиот проблем со довод на струја и нормално функционира издавањето лекови на рецепт

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 475 граѓани кои не носеле лична заштита

МИА Агенција

За два дена поднесени 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

МИА Агенција

Без струја утре делови од неколку скопски општини

МИА Агенција

СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот?

Слободен печат

Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Слободен печат