Ѓоковиќ и Федерер четвртфиналисти во Шангај

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во четвртфиналето на турнирот во Шангај, откако го совлада Американецот Џон Изнер во третото коло.

Србинот го освои првиот сет со 7:5, а во вториот беше поуспешен со 6:3. Мечот траеше еден час и 16 минути. Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе ги одмери силите против грчкиот претставник Стефанос Циципас.

Како четвртфиналист се промовираше и ШВајцарецот Рожер Федерер кој како трет носител на турнирот со 2:0 (7:6, 6:4) беше подобар од Давид Гофан.

За пласман во полуфиналето Федерер ќе игра со победникот од мечот А. Зверев (Германија) и А. Рублев (Русија).

Мастерсот во Кина, „Ролекс Шангај” се игра за награден фонд од 7,4 милиони долари.

Прочитајте и...  Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Прочитај повеќе

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан

Доколку сте типувале на Вулверхемптон, подобро НЕ ГЛЕДАЈТЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Никако да запрат поразите на МЗТ во АБА2 лигата

Крај во Лига Европа за Ристовски и Спортинг Лисабон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт: Две години бев во инвалидска количка, а сега играм за Барселона!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алексиќ постигна ЕВРОГОЛ: Голманот на Спортинг не знаеше што се случува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ сигурен на тронот барем до „Индијан Велс“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија во вториот шешир, преку потешкиот пат до СП 2021

Слободен печат

Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Слободен печат

Вернер ги одби Јунајтед и Барса, го чекаат Ливерпул и Клоп!? (ФОТО)

Слободен печат

Доколку не го елиминира Лион, Сари ќе лета од Јувентус, а место него доаѓа добро познато име

Слободен печат