Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Засега не постојат лекови или вакцина против коронавирусот, поради што сигурните и брзи тестови во следните месеци се најважна мерка за спречување на ширење на пандемијата. Научниците работат на развој на брзи тестови, со релативна успешност. Првите брзи тестови на коронавирус ги имаше земјата во која и започна епидемијата – Кина, пишува српски „Блиц“.

Кина

Пекинг на средина на март го одобри првиот брз тест за коронавирусот со методот на хемолуминисценција, со кој се анализираат примероци на 400 пациенти за 130 минути. Китот за тестирање е развиен од Медицинскиот факултет Чонгкинг и компанијата „Bioscience Diagnostic Technology“.

Своја верзија на брзите тестови направи и нелиценцираната компанија „Shenzhen Bioeasy Biotechnology“, која потоа ги извезе во Шпанија, кадешто се дозна дека се неисправни.

САД

Истовремено и САД работеше на унапредена технологија на брзите тестови. Меѓу првите одобрени е оној на компанијата „Roche Holding AG“ кој е дури 10 пати побрз во тестирање на потенцијалните случаи од дотогаш користениот тест.

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) минатата недела одобри користење на брзи тестови со кои е возможно да се детектира присуство на коронавирусот за околу 45 минути. Во прашање се тестови на компанијата „Cepheid“ од Калфорнија чија испорака треба да започне овие денови.

Прочитајте и...  Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Во меѓувреме ФДА итно одобри користење на драстично побрзи тестови кои можат да го детектираат присуството на вирусите за само неколку минути. Компанијата „Abbott Laboratories“, која го смисли уредот, вели дека тој е мал и пренослив, со големина на тостер, за доколку е потребно да може да се постави и надвор од болниците.

Компанијата тврди дека нејзините тестови за само пет минути можат да утврдат дали некое лице е заразено со коронавирус, а во рок од 13 минути да утврдат дали тестираниот е негативен.

Борбата со коронавирусот во Америка во старт беше отежната поради недостаток на соодветни тестови, а во случаите кога примероците се тестирани, доаѓаше до застој и поради спорното пренесување на информациите за резултатите на тие тестирања.

Прочитајте и...  Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Русија

На другиот крај од светот, Русија и Јапонија ги здружија силите за да направат свои брзи тестови. Рускиот Фонд за директни инвестиции соопшти минатата недела дека е произведен нов тип на тест за коронавируот заедно со јапонската компанија „Mirai genomics“.

Новиот руско-јапонски систем за тестирање наводно веќе е во употреба во многу болници и лаборатории ширум Русија, но и за компаниите кои сакаат да ги тестираат своите вработени.

Јапонија и пред тоа користеше брзи, 10-минутни тестови, кои се развиени од научници од универзитетот во Нагасаки во соработка со фирмата „Canon“.

Прочитај повеќе

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат

Продолжува златната треска: Цената на златото вртоглаво расте

Слободен печат

Касами нема да оди на средба со Ахмети, предлага модел на средби меѓу албанските партии

Слободен печат