Гигантот „Сирс“ затвора една третина од продавници во САД

Американската компанија „Трансформ Холдко“, сопственик на „Сирс“ и „Кејмарт“, затвора 96 продажни локации или околу третина од сите свои продавници на двата малопродажни гиганти.

„Сирс“ и „Кејмарт“ се едни од најстарите синџири на стоки за широка потрошувачка во САД отворени во 19 век. Првата, на пример, беше најголема малопродажна компанија,  која потоа беше надмината од „Волмарт“. Двете продавници во последно време се соочуваат со тешкотии, „Сирс холдинг“ од 2011 година работи со загуби, не може да ја издржи конкуренцијата со онлајн продавниците, па лани во октомври отиде во стечај.

Холдингот годинава беше откупен од милијардерот Еди Ламперт за 5,2 милијарди долари, по што сопственик стана  „Трансформ Холдко“, компанија создадена специјално за тоа а управувана од инвестициски фонд на Ламперт.

Во минатото „Сирс“ поседуваше 3.500 продавници, а кога беше откупен од Ламперт, малопродажниот гигант имаше само 425 продавници, по што за неколку месеци беа затворени околу 150 и сега по затварањето на уште 96, ќе останат да работат само 182 продавници.

Затварањето на продавниците ќе се одвива од декември до февруари.

Прочитајте и...  На „сивата листа“ се најдоа нови седум земји

Прочитај повеќе

Пониски трошоци за компаниите: Кинеската централна банка воведува нов економски стимул

Слободен печат

Една картичка за цела Европа: Нова стратегија на ЕУ за интегриран пазар на плаќања

Слободен печат

Златото за прв пат над 1.500 евра: Инвеститорите бараат прибежиште во скапоцените метали

Слободен печат

Бабовски: На располагање нови средства за модернизација и развој на рибарството и аквакултурата во земјава

Слободен печат

Ангеловска: Инвестиции во луѓе, технологии и ефикасна администрација за посилно темпо на економски раст

Слободен печат

На „сивата листа“ се најдоа нови седум земји

Слободен печат

Остави Коментар

три × 4 =

Прочитај повеќе

Еве како изгледа најдолгиот железнички тунел кој наскоро треба да биде отворен (ВИДЕО)

Војислав Мојсовски

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен печат

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

Слободен печат

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

Слободен Печат