7.9 C
Скопје

Франција репатрираше седум деца на француски џихадисти

Франција денеска соопшти дека донела дома седум деца на француски џихадисти од североистокот на Сирија, продолжувајќи го многу чувствителниот процес на репатријација започнат по соборувањето на самопрогласениот калифат на терористичката група Исламска држава (ИД).

Седумте малолетници, „особено ранливи” беа веднаш предадени на „судските органи” при нивното пристигнување во Франција и „згрижени се од социјалните служби”, јави дописникот на МИА.

Информацијата за враќањето на овие седум млади малолетни лица од североисточна Сирија, која е под контрола на курдските сили, ја објави преку соопштение француското Министерство за надворешни работи.

Париз им дава „приоритет” на малолетници без родители или сираци Овие млади француски малолетни лица, „особено ранливи”, беа предадени при нивното пристигнување во Франција на „судските органи” и „згрижени се од социјалните служби”, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Бајден повторно воведе ограничување за влез во САД

Извор:МИА

Поврзани вести

„Ја разбираме карикатурата, но Петришиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатно нема да потраат

Слободен печат

Остави Коментар