ФОТО | Купила пилешко на пазар во Нови Сад, се ужаснала кога го пресекла!

Фото: Pexels/Принтскрин/Твитер

Новосаѓанка на социјалните мрежи објави што доживеала откако купила пилешко на Рибниот пазар во тој град, пишува „Нова.рс“.

Имено, таа на Твитер објавила фотографија од пилешко филе кое нејзината ќерка го купила на Рибниот пазар од регистриран продавач каде што секогаш купува. Меѓутоа, кога го пресекла парчето месо, се изненадила од она што го видела внатре.


„Ќерка ми купи пилешко денес на Рибниот пазар од регистриран продавач, каде што секогаш купува. Го пресекла, и кога… Знае ли некој што е ова?! Што ни прават овие луѓе?!“, напишала таа на Твитер со приложената фотографија која предизвика бројни реакции кај твитерџиите.

На прв поглед изгледа како да е во прашање некакво полнење на филето, меѓутоа, еден корисник на социјалните мрежи објаснил дека се работи за болест на зелените мускули поради пребрзо товење на живината. Тој додал дека месото е неисправно бидејќи во прашање е инфекција и дека мора да го врати и да пријави во инспекција.


Други напоменале дека оваа состојба на месото може да се појави и кога месото повеќепати се одмрзнува и замрзнува.

„Ако белото месо од пилешкото внатре е со зелена боја, тоа укажува на присуство на бактеријата Pseudomonas fluorescens во месото. Оваа бактерија може да се појави кога месото се чува долго време на температури меѓу 4 степени Целзиусови и 10 степени Целзиусови или ако месото не се чува на доволно ниска температура…“.


Имаше и шеговити коментари како „Младо, се уште зелено внатре, треба да созрее“; „Полнето пилешко со авокадо“; „Сирото пиле, изгледа како растение да расте во него“, „Полнето бело за цена на обично бело, а ти уште се жалиш“…

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот