23 C
Скопје

ФОТО | ЦИА ја објави вистината: НЛО веќе не се тајна, еве што содржат документите

Над илјада документи на ЦИА за неидентификувани летечки објекти се достапни да се симнат од интернет.

Документите се објавени онлајн благодарејќи на сајтот Блек волт, кој го води Џон Гринвалд Џуниор, активист посветен на слобода на информациите.

Архивата која може да се симне од интернет е резултат на напорите на Гринвалд, кој поднесе дури 10.000 барања за пристап на информации од јавно значење и кој рачно скенираше повеќе од 2,2 милиони страни, кои сега се достапни на пошироката јавност, така што можат да се превземат од интернет.

Некои извештаи на ЦИА за НЛО се стари со декади и американската разузнавачка агенција тврди дека тоа се што има во архивата за неидентификуваните летачки објекти. Меѓутоа, Гринвалд наведува дека таквото тврдење на ЦИА не може да биде потврдено.

Документите се објавени пред истекот на рокот кој со закон е даден од државните органи за објава на извештаите за НЛО. Тие содржат бројни сведочења за необјасниви контакти, но бројни детали се скриени.

Гринвалд тврди дека ЦИА не била расположена за соработка кога станувало збор за неговите барања и дека дури и технички се обидувале да му отежнат преземање на документите.

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

Остави Коментар