Филипче: Состојбата со коронавирусот е критична, притисокот врз болниците е огромен

Министерот за здравство, Венко Филипче на Фејсбук напиша дека состојбата со вирусот е исклучително сериозна и критична, откако денеска беше регистриран најголем број на починати.

Нови 561 случаи на коронавирус, 22 лица починаа, 197 пациенти се оздравени

„Денеска за жал, имаме досега најголем број на починати, 22 пациенти ја изгубија битката со ковид-19. Регистрираме рекордни 30% позитивни од тестирани лица, а речиси 600 пациенти се хоспитализирани на инфективните одделенија во земјата. Состојбата со вирусот е исклучително сериозна и критична, притисокот врз болниците и медицинскиот кадар е огромен.

Есенскиот бран на вирусот „коси“ низ цела Европа и светот, никој не е поштеден. Молам да се сфати многу сериозно дека од секој еден од нас зависи како ќе го надминеме овој бран.

Прочитајте и...  „Епл“ на удар во Калифорнија: Шефот за безбедност под обвинение за поткуп на полицајци со ајпади

Очекувам итно и по скратена постапка да се донесат сите мерки и законски измени. Повикувам на максимална одговорност на секој поединец и почитување на сите мерки за заштита.“, напиша Филипче.

Поврзани вести

Несреќа при пловење кон Канарските острови: Се преврте брод со 35 мигранти, четворица се удавиле

Слободен печат

ВИДЕО| ХЕРА: ХИВ позитивните со редовна терапија можат да планираат и родителство

Дел од Влае денеска без вода

Слободен печат

ВИДЕО | Сулејмани: Внимателно со продажбата на Попова Шапка – таму има милиони од туризмот

Слободен печат

Прогноза на публицистот Ветон Сурои: Косово ќе оди на избори во наредните три месеци

Слободен печат

Спасовски: Работиме во насока на препознавање на родово базираното насилство и насилството врз жената

Слободен печат

Остави Коментар