Фернандо Алонсо се враќа во Ф1

Фернандо Алонсо минатата година по трката во Абу Даби ја напушти Формула 1, откако зад воланот на Мекларен го освои 11. место во генералниот пласман.

Двојниот шампион кога си заминуваше не кажа збогум туку најави дека многу брзо ќе се врати во Ф1, а сега призна дека тоа ќе биде во сезоната 2021 кога ќе има 40 години.

– Мислам дека 2021 година е идеална за моето враќање во Ф1 шампионатот. Тоа нема да биде идната сезона бидејќи ќе важат истите правила како и досега, а токму тоа беше и причината за моето заминување. Затоа 2021 година кога ќе има промена на правилата е вистинската можност за кам-бек – порача Алонсо.

Прочитајте и...  Мексикански клуб има ново засилување - Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Шпанецот идната година планира да настапи на релито Дакар и на легендарната трка Инди 500.

– На последната трка во Ф1 на болидот пишуваше „Hasta luegо# (се гледаме), а не „Adios“ (Збогум) бидејќи планот ми е да се вратам – вели Алонсо.

Прочитај повеќе

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат

Официјално: Ѓоковиќ ќе игра на „УС Опен“!

Слободен печат

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат