6 C
Скопје

Феномен „интерактивно сонување“: И во најдлабок сон умот има моќ да одговара на прашања

Психолози открија нов феномен на човековиот ум, кој го опишуваат како „интерактивно сонување“ – состојба во која луѓе во длабок сон се во способност да следат инструкции, да даваат одговори на едноставни прашања, па дури и да решаваат лесни математички проблеми.

Состојбата на сон крие многу мистерии на кои психолозите настојуваат да им најдат одговори. Особено интересен за нив е периодот РЕМ, кој се смета за најдлабока фаза на сонот, кога очите вообичаено „играат“ под капаците. Инструменти потврдуваат засилени дејства во мозокот, но за состојбата на умот се уште се добиваат податоци од сведоштва на луѓето. Состојбата во која лицето што сонува би можело директно да одговара на прашања би им овозможило на психолозите да добиваат попрецизни информации за состојбата.

Прочитајте и...  Нов тест на крвта открива колку некој е депресивен и нервно растроен

– Откривме дека некои лица во РЕМ фазата од сонот може да комуницираат во реално време. Откривме и дека во фазата на длабок сон останува активен и делот од мозокот што прави пресметки и оперира со податоци од меморијата – објаснува психологот Кен Палер од универзитетот Нортвестерн.

Истражувачкиот тим работел со 36 доброволци во четири лаборатории. Кога доброволците биле во најдлабоката фаза од сонот регистрирана со електроенцефалографи, научниците се обиделе да поттикнат интеракција со нив, преку зборување, светлински сигнали и физички допири. Од доброволците било побарано да одговорат колку светлосни сигнали или допири забележале, како и да одговорат потврдно или одречно на основни прашања. Одговорите биле следени преку движење на очите или на мускулите на лицето. При вкупно 57 сесии на вакви испрашувања, во 47 отсто од случаите доброволците дале барем по еден точен одговор од низата прашања. Резултатите биле приближно идентични во сите четири лаборатории.

Прочитајте и...  Поранешните сопружници Џенифер Анистон и Џастин Теру сè уште се добри пријатели: Би било штета да не сме во контакт

По секој точен одговор, доброволците биле разбудени и од нив било побарано да раскажат што сонувале. При некои случаи доброволците одговориле дека прашањата што ги слушнале биле дел од сонот, а при други дека им го нарушиле сонот.

Заклучоците од ова истражување може да им помогне на психолозите подобро да ги разберат феномените на сонување, но и начинот на кој мозокот пристапува до меморијата. Тоа може да придонесе за подобри третмани за нарколепсија или инсомнија

Поврзани вести

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Слободен печат

Славниот модел се огласи на социјалните мрежи еден месец откако го роди својот син

Слободен Печат

Северина по 17 години проговори за секс-снимката од јахтата

Слободен Печат

Турболентниот живот на Канје Вест: Сѐ уште чувствува вина за смртта на неговата мајка

Слободен Печат

ВИДЕО| Ана Николиќ позираше топлес: Нејзините обожаватели се прашуваат за што станува збор

Слободен Печат

Во продолжението на „Сексот и градот“ се враќа старата љубов на Кери Бредшо

Слободен Печат

Остави Коментар