ФБИ СО ШОКАНТНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ХИТЛЕР: Ја преживеал војната и се криел во Аргентина (ФОТО + ВИДЕО)

Федералното истражно биро на САД (ФБИ), обелодени документи околу наводното бегство на Адолф Хитлер во Аргентина во 1945 година.

Според објавените материјали, лидерот на Третиот Рајх, во подморница стигнал во Јужна Америка, каде шест високи аргентински функционери му понудиле засолниште на ранч во Јужните Анди.

Во документите стои дека информациите стигнале до директорот на  ФБИ, Едгар Хувер, но дека управата на бирото ги сметала за „нецелосни“, па заклучиле дека е невозможно да се продолжи со потрагата по Хитлер врз основа на тие информации.

Според објавените документи, првиот извештар датира од 21 септември 1945 година.

Според официјалната верзија, Адолф Хитлер извршил самоубиство на 30 април 1945 година.

 

Прочитајте и...  „Независне новине": Најголем дел од кокаинот, вреден околу 50 милиони долари, требало да заврши во БиХ

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

четири × два =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат