ФБИ СО ШОКАНТНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ХИТЛЕР: Ја преживеал војната и се криел во Аргентина (ФОТО + ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

ФБИ СО ШОКАНТНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ХИТЛЕР: Ја преживеал војната и се криел во Аргентина (ФОТО + ВИДЕО)

Според објавените материјали, лидерот на Третиот Рајх, во подморница стигнал во Јужна Америка.

Федералното истражно биро на САД (ФБИ), обелодени документи околу наводното бегство на Адолф Хитлер во Аргентина во 1945 година.

Според објавените материјали, лидерот на Третиот Рајх, во подморница стигнал во Јужна Америка, каде шест високи аргентински функционери му понудиле засолниште на ранч во Јужните Анди.

Во документите стои дека информациите стигнале до директорот на  ФБИ, Едгар Хувер, но дека управата на бирото ги сметала за „нецелосни“, па заклучиле дека е невозможно да се продолжи со потрагата по Хитлер врз основа на тие информации.

Според објавените документи, првиот извештар датира од 21 септември 1945 година.

Според официјалната верзија, Адолф Хитлер извршил самоубиство на 30 април 1945 година.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close