Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Кинеските власти наредија евакуација на жителите поради тајфунот Хагупит, кој со брзина од 90 километри на час се движи кон од источниот брег на Кина.

Кинескиот метеоролошки центар најави дека Хагупит ќе го погоди брегот помеѓу провинциите Жеџијанг и Фуџијан, а последиците од тајфунот ќе бидат почувствувани и во Шангај.

Во Фуџијан евакуирани се рибарските населби, додека туристичките одморалишта се затворени, а стопирани се и градежните работи.

Овогодинешната сезона на тајфуни е релативно блага иако во јуни беа погодени главните речни системи, при што во поплавите загинаа голем број луѓе, а над два милиона беа принудени да се евакуираат. Јунските поплави предизвикаа штета од седум милиони долари.

Прочитајте и...  Трагедија во рудник во Кина: 16 рудари починаа од труење со јаглерод моноксид

Прочитај повеќе

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат