ЕУ го поздрави прекинот на огнот во Газа, бара политичко решение

May 13, 2021, Gaza city, Gaza Strip, Palestinian Territory: A view shows the site of Israeli air strikes amid a flare-up of Israeli-Palestinian violence, in Gaza City May 13, 2021. The deadly exchange of fire between Palestinian militants in the Gaza Strip and the Israeli military has escalated significantly, with the UN fearing a ''full-scale war''. Israel has carried out hundreds of air strikes on Gaza, destroying three tower blocks and killing Hamas officials,Image: 610695401, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Naaman Omar / Zuma Press / Profimedia

За Европската Унија само политичко решение може да доведе до траен мир во регионот.

Европската Унија го поздравува договорот за прекин на огнот во Газа после единаесет дена интензивно насилство, јави дописничката на МИА од Брисел.

За Европската Унија само политичко решение може да доведе до траен мир во регионот.

„Ужаснати сме и тажни за изгубените животи во последните 11 денови, како што ЕУ секогаш повторува, ситуацијата во Газа одамна е неодржлива. Само политичко решение ќе донесе одржлив мир и ќе стави крај еднаш засекогаш на палестинско-израелскиот конфликт. Враќањето на политичкиот хоризонт за решение со две држави сега е од најголема важност”, се наведува во реакцијата на дипломатската служба на ЕУ по најавата дека двете страни постигнаа договор за прекин на огнот во и околу Газа.

Брисел им се заблагодари на земјите и организациите кои придонесоа кон договорот за прекин на огнот: САД, ОН, Катар и Египет.

Видео на денот