ЕУ ги продолжи санкциите за Русија

Санкциите и беа воведени на Русија во 2014 година, по припојувањето на Кримскиот полуостров, и се поврзани за почитување на мировниот договор од Минск 2015 година.

Европската унија ги продолжи економските санкции за Русија на дополнителни шест месеци бидејќи земјата не ги исполнила своите обврски за мировен договор со Украина.

Санкциите се однесуваат на рускиот финансиски, енергетски и одбрамбен сектор, како и врз артикли кои може да се употребуваат и за цивилни и за воени цели.

Санкциите и беа воведени на Русија во 2014 година, по припојувањето на Кримскиот полуостров, и се поврзани за почитување на мировниот договор од Минск 2015 година.

– Со оглед дека се уште не е постигната потполна реализација на договорот, лидерите на ЕУ донесоа политичка одлука да ги продолжат економските санкции против Русија, се вели во соопштението на Советот на ЕУ.

Прочитајте и...  Жан Митрев: Со прочистување на крвта досега излечивме 25 пациенти со изразени симптоми на Ковид-19 (ВИДЕО)

Санкциите се продолжени до 31. јануари. Овие мерки на ограничување на пристапот на руските банки и компании до пазарите на капитал во ЕУ, целосно го забрануваат увозот, извозот и трансферот на одбрамбена опрема и го ограничува пристапот на Русија до „осетлива“ технологија која се користи при производството на нафта.

Повеќе од 14.000 луѓе се убиени во судирите на украинската војска и сепаратистите кои ги поддржува Русија во источна Украина.

 

Прочитај повеќе

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка” во пандемијата на Ковид-19

Слободен печат

Нови 1.3 милиони отпуштени работници во САД бараат помош за невработени

Бојана Нојиќ

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Слободен печат

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат