Дуа Липа: Не можев да пишувам среќни песни долго време

Instagram
Фото: Instagram

Кога сакаше да започне да работи на нејзиниот втор албум „Future Nostalgia“, Дуа Липа беше решена да проба друг звук – и се покажа дека не погреши.

„Долго време чувствував дека можам да пишувам само тажни песни, бидејќи мислев дека нема да биде кул ако пишувам весели, поп-песни“, признала пејачката. „Затоа решив да престанам да размислувам така и да направам искрен поп албум – затоа што бев среќна за време на снимањето на овој албум“, истакнала Липа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)


На прашањето колку е различен албумот на „Future Nostalgia“ од претходниот, Дуа одговори:

„Тој е многу посреќен (се смее). Излегов од мојата удобна зона и пеев за лични работи што ме прават среќна“.

Таа исто така истакнала дека некои од нив се автобиографски.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)


„Секако, некои од песните се автобиографски. Јас обично пишувам песни за еден ден, а потоа се враќам на нив подоцна. Но, мислам дека ми требаше најмногу време за песната „Love Again“. Имав дел, но постојано го менував, пишував нешто и се обидував да го пронајдам делот што недостасува. Се покажа дека тој дел е примерок од друга песна од 30-тите години на минатиот век“, истакнала пејачката.

Видео на денот