Детска Клиника: Децата најдени во автомобилот се добри, родителите ги запуштале

На ден 28.08.2019 год во 23 часот со возило на брза помош и во придружба на полиција на Клиниката за детски болести Скопје донесени се женско дете старо 7 години и машко дете старо 4 години, соопштија од детската клиника.

Во моментот на прием, на преглед оддавале впечаток на запуштени деца (валкани во нечисти алишта) во свесна состојба, исплашени, лесно дехидрирани, свесни со уредни витални параметри.

Децата се хоспитализирани на одделот пулмологија Б за обсервација, направени рутински лабораториски анализи со уреден наод и спроведена перорална рехидрација. Во тек на престојот се во стабилна состојба. Истите се испишуваат во добра здравствена состојба.

Прочитајте и...  Обвинение против старец кој силувал 10-годишно девојче

Поврзани вести

Приведен дилер на хероин и марихуана од Кичево

Слободен печат

Прекината семејна веселба со 25 лица во гостиварско, приведен сопственикот на угостителскиот објект

Слободен печат

Две малолетнички биле силувани во Штип и Кочани

Слободен печат

Кривична пријава против сопственик на угостителски објект во Теарце кој работел по 23 часот

Слободен печат

Девојка се здоби со тешки повреди откако во неа удри автомобил

Слободен печат

Малолетник фатен како краде од угостителски објект

Слободен печат

Остави Коментар