Вести - Page 954 of 2854 - Слободен печат

Категорија: Вести

Вести Планета

ЕУ го претстави системот за воведување санкции на Турција за забранета експлоатација на гас

Слободен печат
Европската унија денеска го претстави системот за воведување санкции на Турција заради неовластено дупчење во Средоземното Море во близина на Кипар поради експлоатација на гас....
Вести Планета

ЗЕМЈОТРЕС ВО ФРАНЦИЈА: Четворица повредени

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од 5,4 степени е регистриран во близина на Монтелимар во Дром-Франција, а повредени се четири лица, од кои едно е посериозно, јави...
Вести Планета

Данска повторно воведува гранични контроли со Шведска

Слободен печат
Данска привремено ќе воведе гранична контрола со Шведска и ќе ги зајакне полициските сили долж границата по низата насилни криминални дела и експлозии во Копенхаген....
Вести Македонија

Потпишан нов Колективен договор во одбраната, Шекеринска вети негово почитување

Слободен печат
Зголемување на периодот во кој припадниците на Армијата кои заминуваат на мировни и хуманитарни и операции на НАТО во странство ќе имаат шанса за подобра...
Вести Македонија

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Слободен печат
Од февруари догодина платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче....
Вести Македонија

Еве што запленија цариниците на македонските гранични премини (ФОТО)

Слободен печат
За четири недели, царинските службеници спречиле повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што се задржани облека, украси, хируршки материјали, стакла за очила, леќи за...
Вести Планета

„Признавам, виновен сум“: Бил Гејтс жали само за една пропуштена можност

Слободен печат
Коосновачот на компанијата „Мајкрософт“ изјави негова е вината тоа што компанијата ја пропуштила можноста навреме да го развива Windows Mobile (пандан на најкористениот оперативен систем...
Вести Скопје

Поштенска марка за 75 години од ослободувањето на Скопје

Град Скопје и Македонски пошти денеска промовираа поштенска марка, по повод 75 години од ослободувањето на Скопје. Промоцијата на поштенската марка е во пресрет на...
Вести Економија

Зголемена минималната пензија во Германија

Слободен печат
Постигнат е договор со кој се гарантира основна пензија за работниците со ниски плати по повеќемесечните тензии околу ова прашање, што можеше да доведе до...
Вести Планета

Мистериозното појавување на пакети со чист кокаин на плажите во Франција надлежните се уште не можат да го разјаснат

Слободен печат
Француската полиција истражува како „зналитечни количини“ на кокаин и други дроги се појавија на плажите на брегот на Атлантскиот Океан во изминатите недели. Нови пакети...