Категорија: Вести

Вести Свет

ОН: Во училиште не одат 258 милиони деца под 17 години

Слободен печат
Заменичката на генералниот секретар на ОН, Амина Мохамед, предупреди дека постои „алармантна криза во образованието”, информирајќи дека 258 милиони деца под 17-годишна возраст не одат...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви во 2014 година се снимени во изборен криминал

Слободен печат
Во соопштението на ВМРО ДПМНЕ се вели дека Зоран Заев со посебни истражни мерки и во 2014 година е снимен како врши кривично дело. –...
Вести Регион Слајдер

Полн автобус со туристи од Вухан пристигнал во Хрватска

Слободен печат
Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера...
Вести Македонија Слајдер

Грчки експерти: Ограничен е просторот за директно таргетирање на Договорот од Преспа

МИА
Непосредно пред парламентарните избори во Грција, професорот од Универзитетот „Македонија” во Солун и виш научен соработник во фондацијата за надворешна политика „ЕЛИАМЕП” Јанис Армаколас, новинарката...
Вести Регион Слајдер

Најмалку 31 лице го загуби животот во земјотресот во Турција

Слободен печат
Бројот на загинати во големиот земјотрес што ја погоди источна Турција во петокот навечер се зголеми на 31 лице. Земјотрес со јачина од 6,8 степени...
Вести Свет Слајдер

Досега во Кина починаа 56 лица од коронавирусот

Слободен печат
Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови...
Вести Регион Слајдер

Повредени полицајци и граѓани во немилиот настан во Подгорица

Слободен печат
Неколку лица се уапсени, а тројца полицајци и повеќе граѓани се повредени во синоѓешните немири во подгоричката населба Златица, јавуваат подгоричките медиуми. Во населбата Златица,...
Вести Македонија Слајдер

Мираковски: Одржувањето на системите за мониторинг на аерозагадувањето треба да биде императив за државата

МИА
Државната мрежа за мониторинг на квалитетот на амбиенталниот воздух, која ја има воспоставено МЖСПП, според големината на територијата и популацијата на одделните земји е споредлива...
Вести Свет

Над 30 лица го загубија животот во поплавите во Бразил

Слободен печат
Дводневните обилни врнежи од дожд во југоисточен Бразил предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, при што загинаа најмалку 30 лица, соопштија денеска властите во земјата....
Вести Македонија Слајдер

Утрово десетти најзагаден град во светот е Скопје

Слободен печат
Во главниот град и утринава е исклучително високо нивото на загденост. Скопје е 10-ти најзагаден град во светот, покажува „Ервижувал“. Мерните инструменти покажуваат дека најзагаден...