Бугарските власти подготвуваат втора санкција против „Лукоил“

лукоил русија
Лукоил / Фото EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Комисијата за заштита на конкуренцијата подготвува ново решение за санкционирање на „Лукоил“, а тоа е за злоупотреба на доминантна позиција во однос на даночните складишта. Ова денеска на БТВ го соопшти претседателката на антимонополската комисија Јулија Ненкова, која за прв пат по подолго време јавно се појави да ги коментира активностите на комисијата, која деновиве беше на удар на жестоки критики за неработење во позадината на огромниот скок на цените на голем број стоки.

Проблемот со даночните магацини, чиј сопственик стана „Лукоил“ по приватизацијата на рафинеријата Бургас, постои долги години. Но, ЗКП тоа го забележа дури во 2021 година, кога во ноември објави дека открил злоупотреба на доминантна позиција од страна на „Лукоил Нефтохим Бургас“ и „Лукоил Бугарија“, поврзана со ограничување на пристапот на други трговци до даночните складишта.

Тогаш комисијата објави дека компаниите на групацијата „Лукоил“ ја злоупотребиле својата доминантна позиција со тоа што одбиле да примаат и складираат горива во нивните даночни складишта, ограничувајќи го пристапот до нафтените бази поврзани со најголемите поморски нафтени терминали во земјата и негирајќи пристап до цевководи за нафтени производи за транспорт на увезени горива. Досега, сепак, не е изречена санкција, по оваа одлука од ноември 2021 година.

„Чекаме одлука на Европската комисија, работиме заедно со регулаторните органи на ЕУ за да се договориме за новата санкција на Лукоил“, рече Ненкова.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот